Jednou ze zákonných povinnostà každého ÄlovÄ›ka je vychodit povinnou Å¡kolnà docházku. Toto bylo naÅ™Ãzeno již za Marie Terezie, a doposud se nezmÄ›nilo. Co je odliÅ¡né je pouze poÄet tÅ™Ãd, které musà dÃtÄ› podle zákona absolvovat. ZatÃmco tehdy to bylo pÄ›t tÅ™Ãd, dnes se jejich poÄet zvýšil na devÄ›t. Pokud nemáte absolvovanou základnà školu, pak vás zkrátka nikdo nezamÄ›stná – a je pravda, že ve skuteÄnosti valná vÄ›tÅ¡ina zamÄ›stnavatelů požaduje vyÅ¡Å¡Ã vzdÄ›lánÃ.
Â
Â
To vÅ¡ak pÅ™inášà otázku, proÄ byla vlastnÄ› povinná Å¡kolnà docházka zavedena. ProÄ se Marie Terezie tehdy k tomuto tehdy neobvyklému kroku rozhodla? Ten navÃc platil nejen pro ÄŒeské zemÄ›, nýbrž pro celé územà Rakouska-Uherska. A je pravdou, že k tomu mÄ›la pomÄ›rnÄ› dobré důvody.
Â
PÅ™edevÅ¡Ãm chtÄ›la snÞit negramotnost populace, která byla tehdy velká. ÄŒÃst a psát umÄ›li pouze kněžà a nÄ›kteřà pÅ™ÃsluÅ¡nÃci Å¡lechty. Z běžných lidà to dokázal jen málokdo. A tato panovnice si uvÄ›domila, o co jednoduÅ¡Å¡Ã bude, když populace bude gramotná. A nenà pochyb o tom, že se jà to vyplatilo. DÃky tomu, že lidé dokázali ÄÃst a psát, nehledÄ› na základy poÄtů, mÄ›li možnost dozvÃdat se zprávy mnohem rychleji a pÅ™esnÄ›ji dÃky novinám. To platilo i o nových zákonech.
Â
Â
Je vÅ¡ak otázkou, zda je to skuteÄnÄ› nutné i dnes, a proÄ vlastnÄ› požadujeme vychodit vÅ¡ech devÄ›t tÅ™Ãd, když původnÄ› staÄilo nauÄit se jen ÄÃst a psát, což se dÄ›ti nauÄà v prvnà a druhé tÅ™ÃdÄ›. ProÄ jich tedy máme dnes povinných devÄ›t?
Â
Důvodem je, že se naÅ¡e spoleÄnost od doby, kdy zaÄalo být povinné chodit do Å¡koly, zmÄ›nila. Dnes je již nutné, aby ÄlovÄ›k mÄ›l alespoň ÄásteÄný vÅ¡eobecný pÅ™ehled. Nikdo se o nÄ›j totiž nepostará, musà si vÅ¡e zaÅ™Ãdit sám. A aby vÄ›dÄ›l, jak na to, je nutné, aby se vÅ¡emu nauÄil právÄ› ve Å¡kole. Je tak zajiÅ¡tÄ›no, že bude alespoň minimálnÄ› pÅ™ipraven na dospÄ›lý život a že bude mÃt pÅ™eci jen alespoň nÄ›jaké možnosti uplatnÄ›nÃ.