Kustovnici čínskou můžete již řadu let spatřit v prodejnách zdravé výživy a ve specializovaných internetových obchodech. Dováží se k nám převážně z Asie, aby obohatila náš jídelníček o významný druh ovoce.
Zdroj antioxidantů a vitamínů
Nejčastější argument, proč si dopřát toto exotické ovoce, je obsah antioxidantů. Je poměrně značný, srovnatelný například s brusinkami a borůvkami. Většina plodů se k nám dováží v sušené formě a ty se výborně hodí do různých směsí se sušeným ovocem a s oříšky. Pro zdravé mlsání naprosto ideální.
Někteří lidé plody macerují ve vodě, nálev rozmělňují na kaši a využívají ji i pro vnější aplikace na pokožku při popáleninách, oděrkách, ale i pro vyživení pleti. Není náhoda, že se kustovnice čínská stala součástí některých průmyslově vyráběných kosmetických přípravků.
Největší význam má ovšem ve vnitřním užití. Obsahuje kromě antioxidantů i značné množství vitamínu C a především provitamínu A (zeaxanthinu), čímž se stala podpůrným prostředkem pro trávení a pro očistný proces, do něhož se zapojují játra a ledviny. Vysoký obsah vitamínů a silné antioxidační vlastnosti podporují imunitní systém, což je zvláště v zimním období a v oblastech zasažených smogem velmi významné.
Významný adaptogen
Možná jste již někdy zaslechli výraz „adaptogenní bylina“. Jsou to rostliny s koncentrovaným obsahem látek, které redukují stres, obnovují normální hormonální proces v organismu, regulují krevní tlak do normálních hodnot (vysoký i nízký) a podporují vitalitu zvyšováním energie. Patří sem nejznámější kořen Ženšenu, Rozchodnice růžová a Ashwagandha. Goji, neboli kustovnice čínská cenu zlata určitě má, protože se mezi čtyři nejvýznamnější adaptogeny řadí.
Výraz „superfoods“, volně přeloženo do češtiny jako „superpotravina“ vznikl zásluhou právě zmiňované kustovnice, plodů ovoce Acai a drobných semínek Chia. Řadíme sem všechny rostlinné plody, které vykazují velké množství důležitých výživových prvků a patří sem mimo jiné i všechny druhy ořechů.