Každý z nás musí mít ze zákona zaregistrované trvalé bydliště. To se může nacházet kdekoliv na území České republiky, je však nutné, aby bylo uvedeno v občanském průkazu a dalších dokladech. Jistě, můžeme namítnout, že existují i lidé bez domova, avšak ti mají v občance uvedenu adresu městského úřadu obce, ve které se nachází. Tam si také chodí vybírat případnou poštu.
Co však ví jen málokdo je fakt, že toto není jediná možnost, jak mohou lidé bez stálého domova svou situaci řešit. Neexistují totiž pouze bezdomovci, jsou i takoví, kteří tráví v podstatě celý život na cestách a žijí například v karavanu. Pro ty je možností virtuální trvalé bydliště.
Jedná se o adresu, kterou si v podstatě pronajmeme. Rozdíl je pouze v tom, že zde nebudeme bydlet, ani tam nebudeme mít místo, kam můžeme jít. Jde skutečně pouze o pronájem poštovní schránky a možnosti uvést danou adresu na příslušných úřadech. Naší jedinou povinností je pak kontrolovat, zda nám tam nepřišel nějaký dopis.
Na druhou stranu je však pravdou http://radce.ulovdomov.cz/serial-pronajimatele-8-nejvetsi-najemni-mytus-trvale-bydliste/ že nás to vyjde podstatně levněji. Částka, kterou budeme za tyto služby platit, je totiž podstatně nižší než náklady na vlastní byt (byť jen provozní a udržovací), o pronájmu nemluvě. Na druhou stranu tak v podstatě nemáme kde složit hlavu, pokud tedy nebydlíme například v již zmíněném karavanu, nebo necestujeme neustále po hotelech.
Je samozřejmé, že tato služba není vhodná pro každého. Například již zmínění bezdomovci ji nevyužijí, neboť na ni nemají peníze – a byla by jim v podstatě k ničemu. Poštu si mohou vyzvednout na městském či obecním úřadě, a o nic jiného se v tomto ohledu nestarají.
Pokud tedy máte o virtuální bydlení zájem, je dobré si nejprve všechno důkladně zvážit, abyste svého rozhodnutí později nelitovali. Nikdy totiž nevíte, kdy se budete chtít nakonec usadit a dát cestování sbohem.